Due to CoronVirus COVID-19, all games have been suspended, all bookings are on hold.

Europa League group stage permutations: Who needs what?

Through to round of 32

Group A: Roma*
Group B: Arsenal*
Group C: Slavia Praha, Leverkusen
Group D: Rangers, Benfica
Group E: Granada, PSV Eindhoven
Group G: Leicester City, Braga
Group H: LOSC Lille, AC Milan
Group I: Villarreal*
Group J: Antwerp, Tottenham
Group K: Dinamo Zagreb*
Group L: Hoffenheim*, Crvena zvezda

*Group winners

Can still reach round of 32

Group A: CFR Cluj, Young Boys
Group B: Molde, Rapid Wien
Group F: AZ Alkmaar, Napoli, Real Sociedad
Group I: Maccabi Tel-Aviv, Sivasspor
Group K: Feyenoord, Wolfsberg

Eliminated

Group A: CSKA Sofia
Group B: Dundalk
Group C: Nice, Hapoel Beer-Sheva
Group D: Lech, Standard Liège
Group E: PAOK, Omonoia
Group F: Rijeka
Group G: Zorya Luhansk, AEK Athens
Group H: Sparta Praha, Celtic
Group I: Qarabağ
Group J: LASK, Ludogorets
Group K: CSKA Moskva
Group L: Slovan Liberec, Gent

All information in this article is subject to final confirmation from UEFA.

Group A: Young Boys (7) vs CFR Cluj (5), CSKA Sofia (2) vs Roma (13)
Roma are through as group winners.
Young Boys will go through if they avoid defeat.
CFR Cluj will go through if they win.
CSKA Sofia are eliminated.

Group B: Dundalk (0) vs Arsenal (15), Rapid Wien (6) vs Molde (9)
Arsenal are through as group winners.
Molde will go through if they avoid defeat, or if they score in a one-goal loss.
Rapid will go through if they win either 1-0 or by a margin of two goals of more.
Dundalk are eliminated.

Group C: Leverkusen (12) vs Slavia Praha (12), Hapoel Beer-Sheva (3) vs Nice (3)
Slavia are through and will top the group if they win or draw.
Leverkusen are through and will top the group if they win.
Nice are eliminated.
Hapoel Beer-Sheva are eliminated.

Group D: Standard Liège (3) vs Benfica (11), Lech Poznań (3) vs Rangers (11)
Rangers are through and will top the group with a win, or if they at least match what Benfica do.
Benfica are through and will top the group if they win and Rangers do not, or if they draw and Rangers lose.
Lech are eliminated.
Standard are eliminated.

Group E: PSV Eindhoven (9) vs Omonoia (4), PAOK (5) vs Granada (10)
Granada are through and will top the group with a win, or if PSV do not win.
PSV are through and will top the group if they win and Granada do not.
PAOK are eliminated.
Omonoia are eliminated.

Group F: Napoli (10) vs Real Sociedad (8), Rijeka (1) vs AZ Alkmaar (8)
Napoli
will go through if they avoid defeat, or if AZ do not win. They will top the group if they win, or with a draw if AZ do not win.
Real Sociedad will go through if they win, or if they at least match what AZ do. They will top the group if they win.
AZ will go through with a win, or if they draw and Real Sociedad lose. They will top the group if they win and the other match is a draw.
Rijeka are eliminated.

Group G: Braga (10) vs Zorya Luhansk (6), Leicester (10) vs AEK Athens (3)
Leicester
are through and will top the group with a win, or if they at least match what Braga do.
Braga are through and will top the group if they win and Leicester do not, or if they draw and Leicester lose.
Zorya Luhansk are eliminated.
AEK Athens are eliminated.

Group H: Celtic (1) vs LOSC Lille (11), Sparta Praha (6) vs AC Milan (10)
LOSC Lille are through and will top the group with a win, or if Milan do not win.
AC Milan are through and will top the group with a win if LOSC Lille do not win.
Sparta Praha are eliminated.
Celtic are eliminated.

Group I: Maccabi Tel-Aviv (8) vs Sivasspor (6)
Maccabi Tel-Aviv will go through if they win or draw.
Sivasspor will go through if they win.

Group J: Tottenham (10) vs Royal Antwerp (12), Ludogorets (0) vs LASK (7)
Antwerp
are through and will top the group if they win or draw.
Tottenham are through and will top the group if they win.
LASK are eliminated.
Ludogorets are eliminated.

Group K: Dinamo Zagreb (11) vs CSKA Moskva (3), Wolfsberg (7) vs Feyenoord (5)
Dinamo Zagreb
are through as group winners.
Wolfsberg will go through if they win or draw.
Feyenoord will go through if they win.
CSKA Moskva are eliminated.

Group L: Hoffenheim (13) vs Gent (0), Slovan Liberec (6) vs Crvena zvezda (10)
Hoffenheim
are through as group winners.
Crvena zvezda are through as runners-up.
Liberec are eliminated.
Gent are eliminated.

Source: UEFA

Older Post
Newer Post

Leave a comment

Close (esc)

Popup

Use this popup to embed a mailing list sign up form. Alternatively use it as a simple call to action with a link to a product or a page.

Age verification

By clicking enter you are verifying that you are old enough to consume alcohol.

Search

Ticket Booking

You do not have any bookings at the moment.
Browse Football Matches